Bez kategorii

Stará aréna – Ostrawa

W wejściu kawiarni wita nas celowo stworzony cień luksusu. Cień – bo meble już podniszczone, podłoga skrzypiąca, a wykładziny częściowo przetarte. Zapach palonych papierosów, już od dawna unoszący się w tym miejscu, wniknął w ciężkie kotary na oknach oraz w fotele, które młodość mają już dawno za sobą. Gdyby nie wentylacja, to z pewnością byłoby to piekło dla alergików. Niezbyt przyjemne miejsce na filiżankę kawy? Wręcz przeciwnie.

To, co nieaktualne w tym miejscu, dodaje tu tylko uroku. Stare wnętrze kawiarni w pełni odpowiada nazwie – oto Stará aréna w Ostrawie, na Placu Masaryka. Z zewnątrz niepozorna, choć otoczona pięknymi kamienicami z początku XX wieku, zaskakuje wewnątrz. Jest to doskonałe miejsce na odpoczynek w samotności lub na spotkanie ze znajomymi. Znajdujący się na pierwszym piętrze budynku lokal jest nieduży, lecz przestronny – wzmacnia to widok na rynek z ogromnych, drewnianych okien. Ostrzegam – wchodząc tutaj cofamy się w czasie.

 

Mówiąc o czasie – parę słów o historii tego wyjątkowego miejsca. Pierwsze wrażenie narzucające się po wejściu do kawiarni to uczucie, że jest to miejsce spotkań artystów, zarówno lata temu, jak i współcześnie. Odczucie to nie jest oderwane od faktów, ani wywołane samym wystrojem wnętrza, ponieważ jest miejsce dawnego.. teatru muzycznego. Pewną podpowiedzią i nawiązaniem do historii jest drewniana ścienna dekoracja odpowiadająca kształtom instrumentów. Teatr muzyczny Ultraphon otwarty został w 1951 r., później przemianowany na Waterloo, zamknięty został w 1970 r. W 1994 r. rozpoczęła swoją działalność Scena Kameralna Aréna. Stąd, jak możemy się domyślić, pochodzi obecna nazwa. Historia budynku jako miejsca kultury rozpoczyna się jednak wcześniej, już w 1894 r. Otwarto wtedy kawiarnię Central. 


Sporo uwagi poświęciłam kawiarni, jednak Stará aréna nie ogranicza się do jednego piętra. Znajdziemy tam teatr, czyli wspomnianą już kameralną scenę, w której znajduje się – jakżeby inaczej! – zdarta podłoga i stare składane siedzenia. Odbywają się tam liczne wydarzenia – warto tam zajrzeć będąc w tym czasie w Ostrawie… Oczywiście zakładając, że znamy czeski.
 


Ogólnie – Stara Arena jest miejscem kreatywnych działań, niezależną przestrzenią kultury i sztuki. Warto odwiedzić to miejsce co najmniej dwa razy – w świetle dziennym oraz wieczornym. Zróbmy chociażby to dla tego starego abażura w kącie.