Filmy i seriale, Jedzenie w kulturze, Przepisy, W kuchni

Jednooki amerykanin

Jednooki Jack, oko byka, jajko w więzieniu… Ponoć istnieje ponad 60 róznych określeń na to danie, nazw o wiele bardziej wyrafinowych od samej potrawy. Do moich ulubionych i najmniej oczywistych należą Ślady słonia oraz Oko leniwego pirata. Choć to ostatnie może nie zachęcać do jedzenia. Tak rozbudowane nazwy odnoszą się do (nie)zwykłego tosta, z wydrążonym środkiem, w którym znajduje się… sadzone jajko.

kawiarka
śniadanie
Śniadanie zapewne znane i lubiane. Co ważne, bardzo szybkie, możliwe do wykonania nawet pod presją czasu o 5 rano. Być może prostota chleba z jajkiem, w kontraście do końcowego efektu łypiącego na nas pomarańczowego oka, aż nadto zachęca do wymyślania coraz to nowych określeń. Jednak moim zdaniem, nawet najbardziej pomysłowe nazwy nie opiszą tego dania lepiej od postaci Shelly w Przystanku Alaska, mówiącej przybyłej ekipie filmowej o ulubionym śniadaniu Soapy’ego Andersona:
Nie znałam Soapy’ego zbyt dobrze. Często wpadał na śniadanie. Zawsze zamawiał to samo – jednookiego Jacka, czyli tosta z dziurą w środku, przez którą wystawało żółtko sadzonego jajka. Miało wyglądać jak oko, stąd nazwa. Na wierzchu był roztopiony ser. Soapy wolał amerykański ser… Ale nazwa Jednooki Amerykanin nie brzmi zbyt apetycznie.
Mimo dokładnego i przekonywującego opisu Shelly, sceną, która zawsze sprawia, że mam ochotę rzucić wszystko i biec do kuchni szukać jajek, to ta ukazana w filmie Moonstruck. Pozornie zwyczajny moment przygotowywania tostów potrafi zachęcić do zjedzenia śniadania nawet w środku nocy.
moonstruck
moonstruck egg scene
moonstruck egg scene
Idealne (choć niechlujne) jajko w toście, do tego podsmażona marynowana ostra papryka i filiżanka świeżo zaparzonej kawy. Czego chcieć więcej o poranku?
egg toast
one eyed jack
Kromka świeżego chleba, najlepiej prosto od Ronniego Cammareriego
Jajko
Marynowana i pieczona ostra papryka
Oliwa
Sól, pieprz
 
Wydrążyć dziurkę w kromce chleba, środek od razu zjeść. Na patelni rozgrzać oliwę, podsmażyć na niej z jednej strony chleb. Gdy lekko się przyrumieni, odwrócić na drugą stronę i wbić do środka jajko. Obok na patelni podsmażyć paprykę. W międzyczasie postawić kawiarkę na kuchence. Gdy białko zetnie się od spodu, przewrócić kromkę na drugą stronę, tylko na kilka sekund. Przełożyć na talerz, nalać kawę do filiżanki i rozpocząć roztrząsanie sercowych problemów, co jakiś czas wykrzykując coś po włosku.

Screeny:
Przystanek Alaska (Northern Exposure), sezon 1, odcinek 3: Soapy Sanderson.
Wpływ księżyca (Moonstruck), reż. Norman Jewison, USA 1987.

2 komentarzy do “Jednooki amerykanin

  1. No przyznam się, że nigdy takiego czegoś nie robiłam, chociaż teoretycznie niby wiem o istnieniu Jednookiego Amerykanina, a jajka lubię i często jadam w najprzeróżniejszych postaciach. No cóż, człowiek całe życie się uczy… nadrobię to niedopatrzenie przy jutrzejszym śniadaniu :).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *